Innokas-tapahtuma 2019
Kisat on saatu päätökseen. Kiitos kaikille osallistujille ja onnea voittajille!
Tältä sivulta löydät lopulliset tulokset ja tulospalvelun raportin.
Hauskaa kesää!
-Tulospalvelu
Reilu joukkue
Reilun juokkueen palkinnon voitti Nuufa, Kontiolahden Teknologiakerho.
Tulospalvelun tilastot
Osallistujen määrä kasvoi huimasti! Alla tämän vuoden kisojen osallistujamäärät
verrattuna viimevuotisiin. Huomaa, että alla on vain sumon, pelatuksen ja tanssin
osallistujat, eli freestyle ja pelintekosarja puuttuvat.
Osallistujamäärät lajeittain.
Laji |
Osallistujat (2018) |
% (2018) |
XSumo |
89 (66) |
61.8% (55.9%) |
Pelastus |
36 (30) |
25% (25.4%) |
Pelastus 1 |
16 (14) |
11.1% (11.9%) |
Pelastus 2 |
12 (11) |
8.3% (9.3%) |
Pelastus 3 |
8 (5) |
5.6% (4.2%) |
Tanssi & teatteri |
23 (16) |
16.0% (13.6%) |
Alkeissarja |
17 (12) |
11.8% (10.2%) |
Jatkosarja |
6 (4) |
4.2% (3.4%) |
Lukuja kisoista
Kahden kisapäivän aikana pelattiin
860 sumo-ottelua,
72 pelastusyritystä ja
23 tanssi/teatteriesitystä.
Eniten tasapelejä
|
Roskamestarit, 6 tasapeliä
|
Eniten kertoja ensimmäisenä
|
Mörkö, 54 kertaa 59:stä
|
Aikaa vietetty pelastusradalla
|
4h 26min 45s
|
Yhteensä pelastettuja pisteitä
|
11 100
|
(Uniikkeja) kävijöitä tulospalvelun sivuilla
|
Viime viikon aikana 752.
|
Tulospalvelun sivuilla riitti liikennettä!
XSumo
Finaalit
#1 |
Niipperi Pluto |
Niipperi, Espoo |
6 |
#2 |
Mörkö |
Veikkolan koulu, Kirkkonummi |
2 |
#3 |
Savello |
Muijalan koulu, Lohjan kaupunki |
7 |
#4 |
R2D2 |
Teknologiakerho LUMA-keskus Saimaa, Lappeenranta |
1 |
Jatkosarja
-
#1 | R2D2 | Teknologiakerho LUMA-keskus Saimaa, Lappeenranta | 56 |
#2 | Niipperi Pluto | Niipperi, Espoo | 53 |
#3 | WAW ROBB | Bosund skola, Larsmo | 52 |
#4 | Pinkie Pie | Huovilan koulun ohjelmointikerho, Muhos | 43 |
#5 | Sumogang | Roution koulu, Lohja | 37 |
#6 | Seppo | Veikkolan koulu, Kirkkonummi | 29 |
#7 | Muhkeat Siilit | Huovilan koulun ohjelmointikerho, Muhos | 24 |
#8 | Maitopurkki | Joensuun Steinerkoulu | 23 |
#9 | Karhut | Pyörön koulu, Kuopio | 17 |
#10 | Super Tankki 2.0 | Kempeleen Kirkonkylän koulu | 16 |
-
#1 | Savello | Muijalan koulu, Lohjan kaupunki | 52 |
#2 | Mörkö | Veikkolan koulu, Kirkkonummi | 48 |
#3 | KFC | Jokivarren koulu, Orimattila | 47 |
#4 | Hännäkäs-ruukku | Olarin koulu, Espoo | 46 |
#5 | Myräkkä | Vuoksenniskan koulukeskus, Imatra | 42 |
#6 | Klåpare | Bosund skola, Larsmo | 38 |
#7 | Smurffilimu | Rajakylän koulu, Oulu | 30 |
#8 | I Want To Be Ninja | Ylästön koulu, Vantaa | 30 |
#9 | Grey Bull | Ylästön koulu, Vantaa | 14 |
#10 | Kriisipuuro | Rajakylän koulu, Oulu | 13 |
Alkusarja 3
-
#1 | TevaRobots | Tevaniemen koulu, Ikaalinen | 65 |
#2 | Pursuit | Ikaalisten yhteiskoulu | 58 |
#3 | teamMYRSKY | Myllymäen koulu, Lappeenranta | 45 |
#4 | Friisilän sumoilijat | Friisilän koulu, Espoo | 43 |
#5 | Teletubbi | Kaukaan koulu, Lappeenranta | 35 |
#6 | T.E.E.N.Robots | Voisalmen koulu, Lappeenranta | 24 |
#7 | Gameboy | Myllymäen koulu, Lappeenranta | 21 |
#8 | Pekka 2.0 | Kaukaan koulu, Lappeenranta | 9 |
#9 | Robo-corn | Rajakylän koulu, Oulu | 0 |
#10 | ISV-ANNEBOT | International School of Vantaa | 0 |
-
#1 | KEK. | Kempeleen Kirkonkylän koulu | 64 |
#2 | My little Pony | Huovilan ohjelmointikerho, Muhos | 56 |
#3 | FE-ROBOTS | Bosund skola, Larsmo | 52 |
#4 | Akenosa | Myllymäen koulu, Lappeenranta | 46 |
#5 | Team #pushoutofthearena | Alanurmon koulu, Lapua | 37 |
#6 | Dankit Tankit | Sammonlahden koulu, Lappeenranta | 26 |
#7 | Roskamestarit | Kempeleen Kirkonkylän koulu | 25 |
#8 | Froggy | Zachariasskolan, Uusikarlepyy | 25 |
#9 | kakkuaivot | Saaren koulu, Rovaniemi | 17 |
#10 | Jytevä Jyrki | Skinnarilan koulu, Lappeenranta | 0 |
-
#1 | EMT | Kontiolahden teknologiakaerho | 57 |
#2 | South Side Serpents | Rajakylän koulu, Oulu | 53 |
#3 | Röpöpojat | Huovilan koulun ohjelmointikerho, Muhos | 51 |
#4 | Kiitäjät | Kirkonkylän koulu, Innokas-kerho, Kempele | 48 |
#5 | XXXTEHO | Kaukaan koulu, Lappeenranta | 45 |
#6 | Viis-Aat | Kesämäen koulu, Lappeenranta | 33 |
#7 | Möfö-Jonnet | Voisalmen koulu, Lappeenranta | 32 |
#8 | The Dark Sumo | Saaren koulu, Rovaniemi | 15 |
#9 | jonne 52 | Myllymäen koulu, Lappeenranta | 14 |
#10 | 5D-1 | Pärnu Mai School | 0 |
Alkusarja 2
-
#1 | Maitopurkki | Joensuun Steinerkoulu | 49 |
#2 | Xtra-cola | Ojaniitun koulu, Lohja | 46 |
#3 | Glitter Unicorns | Europaeuksen koulu, Savitaipale | 43 |
#4 | TEAM JORIROBOTS | Bosund skola, Larsmo | 38 |
#5 | banaani monsterit | Friisilän koulu, Espoo | 37 |
#6 | FightRobots | Voisalmen koulu, Lappeenranta | 33 |
#7 | El Toro Jr. | Ylästön koulu, Vantaa | 33 |
#8 | S.UDET | Rajakylän koulu, Oulu | 32 |
#9 | UL | Naukion yhtenäiskoulu, Kuusankoski | 24 |
#10 | Team Noob | Alanurmon koulu, Lapua | 13 |
-
#1 | WAW ROBB | Bosund skola, Larsmo | 66 |
#2 | SMM-team | Lappeenranta | 66 |
#3 | Galaxybot | Zachariasskolan, Uusikaarlepyy | 47 |
#4 | comets | Turun kv koulu | 37 |
#5 | Kaksoispiste D | Naukion yhtenäiskoulu, Kuusankoski | 36 |
#6 | marshmallows | Turun kv koulu | 26 |
#7 | Wololo | Voisalmen koulu, Lappeenranta | 25 |
#8 | Kiinnitätkö jatkossa huomiota... | Naukion yhtenäiskoulu, Kuusankoski | 24 |
#9 | Hupputiimi | Europaeuksen koulu, Savitaipale | 15 |
#10 | Tahma-Ahmat | Pyörön koulu (Ala-Pyörö), Kuopio | 15 |
-
#1 | Klåpare | Bosund skola, Larsmo | 63 |
#2 | Sumorektaajat | Vanttilan koulu, Espoo | 45 |
#3 | 6D-1 | Pärnu Mai School | 39 |
#4 | Queens | Naukion yhtenäiskoulu, Kuusankoski | 39 |
#5 | Perunat | Rajakylän koulu, Oulu | 39 |
#6 | VVE- yksisarviset | Rajakylä, Oulu | 34 |
#7 | Mänärilimu | Jalavapuiston koulu, Espoo | 30 |
#8 | TUHOpossut | Saaren koulu, Rovaniemi | 28 |
#9 | Hulivilit | Rajakylän koulu, Oulu | 26 |
#10 | HalTi | Ounasrinteen koulu, Rovaniemi | 8 |
-
#1 | Mörkö | Veikkolan koulu, Kirkkonummi | 50 |
#2 | Team Kössi | Tervajoen koulu, Vaasa | 49 |
#3 | The Storm | Ylästön koulu, Vantaa | 49 |
#4 | Mänärimehu | Jalavapuiston koulu, Espoo | 48 |
#5 | Proäijät | Ounasrinteen koulu, Rovaniemi | 42 |
#6 | Martti X | Martin koulu, Hyvinkää | 34 |
#7 | Makaronilaatikko | Pohjois- Hervannan koulu, Tampere | 28 |
#8 | Sid | Zachariasskolan, Uusikarlepyy | 26 |
#9 | Dingding | Naukion yhtenäiskoulu, Kuusankoski | 22 |
#10 | Kouvostoliitto | Naukion yhtenäiskoulu, Kuusankoski | 0 |
Alkusarja 1
-
#1 | R2D2 | Teknologiakerho LUMA-keskus Saimaa, Lappeenranta | 67 |
#2 | Smurffilimu | Rajakylän koulu, Oulu | 60 |
#3 | banaani monsterit | Friisilän koulu, Espoo | 55 |
#4 | The Storm | Ylästön koulu, Vantaa | 54 |
#5 | Klåpare | Bosund skola, Larsmo | 51 |
#6 | Galaxybot | Zachariasskolan, Uusikaarlepyy | 41 |
#7 | UL | Naukion yhtenäiskoulu, Kuusankoski | 36 |
#8 | teamMYRSKY | Myllymäen koulu, Lappeenranta | 36 |
#9 | EMT | Kontiolahden teknologiakaerho | 34 |
#10 | Röpöpojat | Huovilan koulun ohjelmointikerho, Muhos | 26 |
#11 | kakkuaivot | Saaren koulu, Rovaniemi | 23 |
#12 | TevaRobots | Tevaniemen koulu, Ikaalinen | 14 |
-
#1 | Karhut | Pyörön koulu, Kuopio | 59 |
#2 | Myräkkä | Vuoksenniskan koulukeskus, Imatra | 55 |
#3 | FightRobots | Voisalmen koulu, Lappeenranta | 55 |
#4 | Sid | Zachariasskolan, Uusikarlepyy | 45 |
#5 | Hulivilit | Rajakylän koulu, Oulu | 39 |
#6 | SMM-team | Lappeenranta | 39 |
#7 | TEAM JORIROBOTS | Bosund skola, Larsmo | 35 |
#8 | My little Pony | Huovilan ohjelmointikerho, Muhos | 31 |
#9 | Friisilän sumoilijat | Friisilän koulu, Espoo | 23 |
#10 | Akenosa | Myllymäen koulu, Lappeenranta | 3 |
#11 | The Dark Sumo | Saaren koulu, Rovaniemi | 0 |
-
#1 | Seppo | Veikkolan koulu, Kirkkonummi | 69 |
#2 | KFC | Jokivarren koulu, Orimattila | 67 |
#3 | WAW ROBB | Bosund skola, Larsmo | 63 |
#4 | Maitopurkki | Joensuun Steinerkoulu | 59 |
#5 | Mänärimehu | Jalavapuiston koulu, Espoo | 44 |
#6 | TUHOpossut | Saaren koulu, Rovaniemi | 41 |
#7 | Tahma-Ahmat | Pyörön koulu (Ala-Pyörö), Kuopio | 37 |
#8 | Möfö-Jonnet | Voisalmen koulu, Lappeenranta | 21 |
#9 | Froggy | Zachariasskolan, Uusikarlepyy | 8 |
#10 | Pekka 2.0 | Kaukaan koulu, Lappeenranta | 3 |
#11 | South Side Serpents | Rajakylän koulu, Oulu | 0 |
-
#1 | Niipperi Pluto | Niipperi, Espoo | 75 |
#2 | Kriisipuuro | Rajakylän koulu, Oulu | 52 |
#3 | Kaksoispiste D | Naukion yhtenäiskoulu, Kuusankoski | 50 |
#4 | Xtra-cola | Ojaniitun koulu, Lohja | 50 |
#5 | Team Kössi | Tervajoen koulu, Vaasa | 45 |
#6 | VVE- yksisarviset | Rajakylä, Oulu | 41 |
#7 | Hupputiimi | Europaeuksen koulu, Savitaipale | 31 |
#8 | T.E.E.N.Robots | Voisalmen koulu, Lappeenranta | 18 |
#9 | Siun isäs | Pontuksen koulu, Lappeenranta | 10 |
#10 | KEK. | Kempeleen Kirkonkylän koulu | 9 |
#11 | Teletubbi | Kaukaan koulu, Lappeenranta | 1 |
-
#1 | Hännäkäs-ruukku | Olarin koulu, Espoo | 65 |
#2 | Sumogang | Roution koulu, Lohja | 57 |
#3 | Mänärilimu | Jalavapuiston koulu, Espoo | 57 |
#4 | Wololo | Voisalmen koulu, Lappeenranta | 55 |
#5 | Glitter Unicorns | Europaeuksen koulu, Savitaipale | 51 |
#6 | Dingding | Naukion yhtenäiskoulu, Kuusankoski | 32 |
#7 | 6D-1 | Pärnu Mai School | 31 |
#8 | Roskamestarit | Kempeleen Kirkonkylän koulu | 21 |
#9 | ISV-ANNEBOT | International School of Vantaa | 14 |
#10 | XXXTEHO | Kaukaan koulu, Lappeenranta | 8 |
#11 | Susilääni | Pontuksen koulu, Lappeenranta | 5 |
-
#1 | Savello | Muijalan koulu, Lohjan kaupunki | 74 |
#2 | Super Tankki 2.0 | Kempeleen Kirkonkylän koulu | 59 |
#3 | Sumorektaajat | Vanttilan koulu, Espoo | 54 |
#4 | Kiinnitätkö jatkossa huomiota... | Naukion yhtenäiskoulu, Kuusankoski | 42 |
#5 | El Toro Jr. | Ylästön koulu, Vantaa | 38 |
#6 | Makaronilaatikko | Pohjois- Hervannan koulu, Tampere | 36 |
#7 | Perunat | Rajakylän koulu, Oulu | 27 |
#8 | Viis-Aat | Kesämäen koulu, Lappeenranta | 19 |
#9 | Team #pushoutofthearena | Alanurmon koulu, Lapua | 19 |
#10 | Tuho15 | Pontuksen koulu, Lappeenranta | 9 |
#11 | 5D-1 | Pärnu Mai School | 8 |
-
#1 | Grey Bull | Ylästön koulu, Vantaa | 69 |
#2 | Muhkeat Siilit | Huovilan koulun ohjelmointikerho, Muhos | 62 |
#3 | Martti X | Martin koulu, Hyvinkää | 57 |
#4 | HalTi | Ounasrinteen koulu, Rovaniemi | 56 |
#5 | marshmallows | Turun kv koulu | 38 |
#6 | Team Noob | Alanurmon koulu, Lapua | 32 |
#7 | Kouvostoliitto | Naukion yhtenäiskoulu, Kuusankoski | 25 |
#8 | Kiitäjät | Kirkonkylän koulu, Innokas-kerho, Kempele | 25 |
#9 | Gameboy | Myllymäen koulu, Lappeenranta | 22 |
#10 | Dankit Tankit | Sammonlahden koulu, Lappeenranta | 4 |
#11 | Robo-corn | Rajakylän koulu, Oulu | 2 |
-
#1 | I Want To Be Ninja | Ylästön koulu, Vantaa | 62 |
#2 | Pinkie Pie | Huovilan koulun ohjelmointikerho, Muhos | 60 |
#3 | Mörkö | Veikkolan koulu, Kirkkonummi | 58 |
#4 | Queens | Naukion yhtenäiskoulu, Kuusankoski | 47 |
#5 | comets | Turun kv koulu | 45 |
#6 | S.UDET | Rajakylän koulu, Oulu | 43 |
#7 | Proäijät | Ounasrinteen koulu, Rovaniemi | 37 |
#8 | FE-ROBOTS | Bosund skola, Larsmo | 35 |
#9 | Pursuit | Ikaalisten yhteiskoulu | 28 |
#10 | jonne 52 | Myllymäen koulu, Lappeenranta | 9 |
#11 | Jytevä Jyrki | Skinnarilan koulu, Lappeenranta | 0 |
Pelastus
Pelastus 1
#1 | Comets | Turku International School | 100p, 01:28 |
#2 | SandWich SSA | Ojaniitun koulu, Lohja | 100p, 01:35 |
#3 | Destroyer | Muijalan koulu, Lohjan kaupunki | 100p, 01:40 |
#4 | Pelastus Team | Kempeleen Kirkonkylän koulu | 100p, 02:01 |
#5 | Ambu | Joensuun Steinerkoulu | 100p, 02:24 |
#6 | CoderKing | Ounasrinteen koulu, Rovaniemi | 100p, 05:00 |
#7 | Aha-tiim | Naukion yhtenäiskoulu, Kuusankoski | 95p, 02:04 |
#8 | Nimettömät | Ounasrinteen koulu, Rovaniemi | 95p, 03:30 |
#9 | Marsmallows | Turku International School | 95p, 05:15 |
#10 | TiiTaavit | Mäntynummen yhtenäiskoulu, Lohja | 90p, 01:18 |
#11 | Gopnik squad | Armfeltin koulu, Salo | 90p, 01:54 |
#12 | Nuufa | Kontiolahden teknologiakerho | 90p, 02:33 |
#13 | TevaRobots | Tevaniemen koulu, Ikaalinen | 90p, 03:00 |
#14 | Kongolo | Jokivarren koulu, Orimattila | 90p, 03:04 |
#15 | Palomiehet | Saaren koulu, Rovaniemi | 80p, 05:41 |
#16 | Team SiNiMa | Kylmäojan koulun teknologiakerho, Kontiolahti | 65p, 03:00 |
Pelastus 2
#1 | Kouvostoliitto | Naukion yhtenäiskoulu, Kuusankoski | 280p, 03:28 |
#2 | VaLeOt | Lehmijärven koulu, Lohja | 275p, 03:00 |
#3 | Roska-auto | Rajakylän koulu, Oulu | 255p, 02:14 |
#4 | Team Kauksu | Kaukajärven koulu, Tampere | 255p, 02:45 |
#5 | Ukko & ukot | Sammonlahden koulu, Lappeenranta | 250p, 04:17 |
#6 | Lalan | Rajakylän Koulu, Oulu | 245p, 04:03 |
#7 | Antoonio | Veikkolan koulu, Kirkkonummi | 245p, 04:10 |
#8 | Kiinnitätkö jatkossa huomiota... | Naukion yhtenäiskoulu, Kuusankoski | 240p, 02:49 |
#9 | Klåpare | Bosund skola, Larsmo | 240p, 04:00 |
#10 | Muumilimu | Rajakylän koulu, Oulu | 230p, 03:19 |
#11 | Chip | Zachariasskolan, Uusikarlepyy | 220p, 04:13 |
#12 | Beta Perunat | Ylästön koulu, Vantaa | 140p, 04:50 |
Pelastus 3
#1 | WAW ROBB | Bosund skola, Larsmo | 295p, 02:18 |
#2 | Marski | Veikkolan koulu, Kirkkonummi | 260p, 03:04 |
#3 | Unknown456 | Kontiolahden teknologiakerho | 260p, 03:54 |
#4 | Sotekone | Veikkolan koulu, Kirkkonummi | 255p, 06:31 |
#5 | V-V-Team | Rajakylän koulu, Oulu | 225p, 03:44 |
#6 | No Bad IT | Rajakylän koulu, Oulu | 215p, 03:35 |
#7 | Dingding | Naukion yhtenäiskoulu, Kuusankoski | 160p, 05:59 |
#8 | SMM-team | Lappeenranta | 85p, 03:26 |
Tanssi ja teatteri
Huom: vain kolme parasta per sarja näytetään. Pisteitä ei julkaista.
Jatkosarja
#1 |
Emerald |
Kontiolahden teknologiakerho, Kontiolahti |
#2 |
Bears |
Roution koulu, Lohja |
#3 |
Floppi |
Harjurinteen koulu, Riihimäki |
Alkeissarja
#1 |
Friisi johtoa |
Friisilän koulu, Espoo |
#2 |
VoKon koirakoulu |
Voikkaan koulu, Kouvola |
#3 |
Väripläjäys |
Kempeleen Kirkonkylän koulu, Kempele |
Freestyle
Freestyle Robotiikka
|
Joukkue |
Koulu/kerho |
Pisteet |
Paras osa-alue |
#1 | Robots with Fries | Olarin koulu, Espoo | 61 / 70 | Työn rakenne ja suunnittelu |
#2 | SwengiJengi | Tytyrin koulu, Lohja | 56 / 70 | Työn esittely |
#3 | JIR | Kylmäojan koulu, Kontiolahti | 55 / 70 | Työn rakenne ja suunnittelu |
#4-11 | Robottibanaanit | Rajakylän koulu, Oulu | - | Työn rakenne ja suunnittelu |
#4-11 | KierrättäjäKallet KK | Saaren koulu, Rovaniemi | - | Työn rakenne ja suunnittelu |
#4-11 | Gopnik squad | Armfeltin koulu, Salo | - | Työn rakenne ja suunnittelu |
#4-11 | Uuraisten 4H | Uuraisten 4H-yhdistys, Uurainen | - | Taiteellinen suunnittelu ja rekvisiitta |
#4-11 | Vison | Jokivarren koulu, Orimattila | - | Työn esittely |
#4-11 | Sorex | Jokivarren koulu, Orimattila | - | Työn esittely |
#4-11 | Liukuhihnatytöt | Muijalan koulu, Lohja | - | Työn esittely |
#4-11 | KnifeMaster | Zachariasskolan, Uusikaarlepyy | - | Työn esittely |
Freestyle Maker
|
Joukkue |
Koulu/kerho |
Pisteet |
Paras osa-alue |
#1 | Team Micro:bit | Friisilän koulu, Espoo | 56 / 70 | Työn esittely |
#2 | Team Värkkääjät | Yli-Iin koulu, Oulu | 45 / 70 | Taiteellinen suunnittelu ja rekvisiitta |
#3 | Elenda | Joutsenon koulu, Lappeenranta | 44 / 70 | Ohjelmointi |
#4 | Saksanpotut | Rajakylän koulu, Oulu | - | Työn rakenne ja suunnittelu |
Freestyle extreme
|
Joukkue |
Koulu/kerho |
Pisteet |
Paras osa-alue |
#1 | Pear Inc. | Mäntynummen yhtenäiskoulu, Lohja | 70 / 70 | |
#2 | Robozet 400 | International School of Vantaa, Vantaa | 51 / 70 | Työn esittely |
Pelinteko
Vain palkitut näytetään.
Kilpailua varten kehitetyt pelit löytyvät
täältä.
Scratch-sarja |
TCOS |
Friisilän koulu, Espoo |
Junior track-sarja |
BossBeans |
Talvikankaan koulu, Oulu |
Yleisön suosikki |
Laatugames |
Sammonlahden koulu, Lappeenranta |
Kisat järjesti
Innokas!
Tulospalvelusta vastasi
Kontiolahden teknologiakerho